BLOG

 • Bambu ağacının doğaya faydaları nelerdir ?

  Bilindiği gibi bambu mobilya yapımında kullanılan bu bitki hızlı büyümekle kalmaz, diğer sert gövdeli ağaçlara nispeten yüzde 35' ten fazla oksijen üreterek doğaya fayda sağlamaktadır. Bambu Mobilya  üretiminde kullanılan bu mucizevi ağaçlar 6 ay içerisinde 1.5 dönüm ekili alanda yaklaşık 8 ton civarında karbondioksit emdiği de tespit edilmiştir. Balkon ve teraslarımızı süsleyen bambu masa sandalye mobilyaları bu özelliğiyle bir yandan atmosferi dengelerken, diğer taraftan aşırı karbondioksit emme ve küresel iklim değişikliği ile mücadelede doğaya yardımcı olmaktadır. Neden bambu takımı kullanmamızın nedenleri saymakla bitmez.Bunlardan bir tanesine örnekte bambu' ların geniş ve güçlü kök sistemine sahip olması toprak erozyonu ve sel felaketlerini de önlemeye yardımcı olmaktadır.Bambu balkon takımları iste bu yüzden de tercih sebebiniz olmalıdır.Islak mendilden tutup parfüm'e varıncaya kadar günümüzde kullandığımız çoğu yaşam malzemesinde kullanılan bambu balkon,teras ve bahçelerimizi süslememizde çok önemli bir etken ve oksijen kaynağıdır.

  DEVAMINI OKU
 • Bambu yiyecek olarak kullanılabilirmi ?

  Bambu güçlü antibakteriyel bir yapıya sahiptir. Bambu mobilya' da kullanılan bambu filizleri asya  bölgesinde çok yaygın bir besin olmakla beraber, çok az yağ ve kalori içerdiğinden sağlıklı bir lif kaynağı olarak kabul edilir.Bambu Sandalye üretiminde kullanılan,  filizlerinden adeta küllenen bambu, panda ayılarının ana besin kaynağıdır. Kelimenin tam anlamıyla bambu pandaların vazgeçmezilmezidir.

  DEVAMINI OKU
 • Bambu Ne Kadar Dayanıklıdır? Doğal Bir Antibakteriyelmidir?

  Bambu mobilya imalatında kullanılan bambu ağacının mukavemeti hiç süphesiz 5 yıl boyunca düzenli bir şekilde gübresine su verilmesine rağmen toprağın üstüne çıkmaması ve toprağın altında kök salmasıyla tanımlanır. Bambu ağacının kökleri tıpkı bir hortum gibi sağlamlaştığından dolayı dünyadaki tüm bitkilerden sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir. Günümüzde en çok tercih edilen Bambu Masa Sandalye takımları 'nın tercih sebebide bu denli sağlam bir bitkiden meydana gelmesidir. Bambu ve pamuk 24 saatlik bir zaman diliminde öldürdükleri bakteri sayısına göre teste tabi tutulmuştur.Pamuk hiçbir etki göztermezken bambu tüm bakterileri öldürerek bir nevi doğal antibakteriyel kategorisine girmiştir. Bu antibakteriyel özelliğiyle, sargı bezlerinde yara pansumanı içinde kullanılır.Aynı zamanda Bambu Mobilya yapımında kullanılan bu muhteşem ağacın sağlıklı bir lif kaynağı olmakla birlikte, gıda anlamında da tüketilmektedir.Panda ayılarının temel besin kaynakları olduğu bilinmektedir.Aynı zamanda Bambu ağacı çelikten daha güçlü bir gerilme mukavvametine sahiptir.Dünyadaki en güçlü maddelerden biride denebilir.

  DEVAMINI OKU
 • Bambu Ağacı Nasıl Hızlı Büyür? Hangi Familyadan Gelmektedir?

  Günümüzde Kullandığımız Bambu Masa Sandalye Takımları 'nın yapımında kullanılan bambu ağacının farklı bir özelliğide çok hızlı ve uzun bi şekilde büyümesidir. Günde ortalama 1 metre büyüyebilir.Dikey yönde büyüyerek dünyada en hızlı büyüyen bitki türlüdür bambu ağaçları.Aslına bakarsanız bir ağaç değilde çok özel bir ot formudur.Pirinç, buğday.arpa ve diğer çin türlerinide içinde bulunduran buğdaygiller familyasıdır.Bambu ağaçları 5 yıl gibi uzun bir zaman toprağın üstüne çıkmadığı gibi fideleri toprağın altında boru hattı gibi fidelenirler.Bu fideler tüm bambu ağaçlarına su pompalar.bambu diğer otsu bitkilerin aksine hücre duvarlarını esnek ve uzayabilir hale getiren özel bir kimyasal salgılarlar.Hücrelerin dikili olduğu ipliksi yapılar uzamanın yukarı yönlü olmasını sağlar.Diğer çim türleri büyüme esnasında hücre duvarları zayıflarken,bambular bu aşamada hücre duvarlarına yeni tabakalar eklerler.Bu sayede güçlü rüzgar ve fırtınalarda bile kırılmadan uzama özelliğine sahiptirler.Bambu Mobilya Takımlarının yapımında kullanılan bu muhteşem bitkiyi diğerlerinden ayıran özellikler bunlardır.

  DEVAMINI OKU
Scroll